V sobotu dne 12. října 2019 byl ve sportovní areálu VŠE v Praze na Třebešíně ukončen čtyřdenní Kvalifikační turnaj na mistrovství Evropy 2020. O postup bojovaly reprezentace Slovinska, Španělska a Česka.

Oficiální zahájení turnaje se konalo v Brožíkově sále na Staroměstské radnici, kde účastníky přivítal a turnaj oficiálně zahájil radní PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. Et Ph.D., člen Rady Hl.m.Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání, který také převzal záštitu nad turnajem. „Bylo nám ctí a moc děkujeme za přijetí v honosných a historických prostorách Brožíkova sálu. Týmy většinou znají pouze hotel a halu, proto jsme moc rádi, že si účastníci důstojně užili i historického centra“, komentuje Václav Uher, předseda organizačního výboru.

Pořadatelství turnaje bylo přiděleno mezinárodní organizací pro tělesně postižené IWAS, jehož představitelé se turnaje také zúčastnili. Na regulérnost soutěže dohlíželo dvacet zahraničních delegátů: rozhodčí, klasifikátoři, techničtí delegáti a JURY.

Na mistrovství Evropy 2020 postoupilo Španělsko. Pro českou reprezentaci je to velké zklamání. Tým se pod vedením reprezentační trenérky Andrei Kuncové na turnaj intenzivně připravoval tři roky. Bohužel Španělsko zůstalo pro českou reprezentaci nepřekonaným soupeřem. V celkovém výkonu se kromě jiného nepříznivě projevily také neočekávané technické potíže jednoho z klíčových hráčů Stanislava Cimpy. Ty měly vliv na výsledek nejdůležitějšího utkání, ve kterém český tým právě Španělsku podlehl. Třetí místo obsadil reprezentační tým Slovinska, který se podobně jako Česká republika potýkal s technickými, ale i zdravotními obtížemi hráčů. Navzdory výše uvedeným nepříjemným vlivům jsme byli svědky velice kvalitní hry Powerchair Hockey a plné sportovní atmosféry odpovídající vážnosti Kvalifikačního turnaje.

„Samozřejmě by bylo mnohem veselejší, pokud by postoupil domácí tým, ale je to sport a vyhrává jen jeden. Španělé prokázali velice kvalitní herní projev a v detailu i větší připravenost. My se musíme zvednout a soustředit se na další boje o postup“, komentuje Radka Kučírková, předsedkyně ČSTPS.

Pořádání Kvalifikačního turnaje v České republice neurčilo pouze vítěze. Napomohlo naší snaze propagovat a zvýšit prestiž Powerchair Hockey v ČR i zahraničí. Česká federace Powerchair Hockey ve spolupráci s Českým svazem tělesně postižených sportovců bude intenzivně pracovat na dalším rozvoji Powerchair Hockey a bude i nadále usilovat o postup do nejvyšších národních turnajů.

Děkujeme za významnou podporu Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Prahy 3, Hotelu Clarion za ubytovací zázemí a všem dobrovolníkům, bez nichž by nebylo možné Kvalifikační turnaj 2019 uspořádat.

Výsledky:

Pátek 11. 10. 2019
SLO – SPA 0-9
CZE – SLO 6-1
SPA – CZE 8-4
Sobota 12. 10. 2019
CZE – SPA 3-9
SPA – SLO 5-0
SLO – CZE 5-12
Konečné umístění:

1. Španělsko (postupující na Mistrovství Evropy 2020)
2. Česká republika
3. Slovinsko

Individuální ocenění:

Nejlepší střelec: Asier Sanchez Alvarez (Španělsko)
Nejlepší T-stick: Sara Granada Aguilella (Španělsko)
Nejlepší brankář: Jna Stárková (Česká republika)
Nejlepší hráč: Asier Sanchez Alvarez (Španělsko)
Fair play: tým Slovinsko

 

Stránky : https://www.powerchairhockey.cz/qt2019/
Trailer : https://www.powerchairhockey.cz/qt2019/media/
Stream: video záznamy utkání

Kontakty:
Václav Uher, předseda české federace Powerchair Hockey, tel. 733 627 289
Radka Kučírková, předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců, tel. 602 179 011