Po dvou letech známe nového Mistra České Powerchair Hockey ligy. Navzdory nepříznivým podmínkám v období pandemie, kdy bylo nutné dvě sezóny předčasně ukončit, se týmy do turnaje Play-off vrátily v obdivuhodné formě a divákům nabídly kvalitní sportovní zážitek. Závěrečný turnaj Play-off, 14. 5. 2022, poprvé v historii organizovala Česká federace Powerchair Hockey společně s Českým paraflorbalem. Diváci si tak mohli vychutnat oba sporty ve stejný čas v jedné sportovní hale TJ Lokomotiva Plzeň.

Pandemická situace zaznamenala v posledním roce příznivý vývoj, přesto nebylo snadné odehrát všechna utkání základní části. Byla odehrána 4 ligová kola, první dvě na podzim roku 2021 v Praze a Plzni, další dvě na jaře 2022 v Praze a v Hrdějovicích u Českých Budějovic. Druhé a třetí kolo se vždy muselo obejít bez jednoho týmu právě kvůli onemocnění Covid-19. Na 2. kole chyběl tým New Cavaliers a 3. kola se nemohli zúčastnit BlueSky Butterflies Bratislava. I přes to se podařilo odehrát všech 24 původně plánovaných utkání základní části, která tak mohla určit soupeře pro Play-off.

O bronz se na dvě vítězná utkání střetly týmy Indians Plzeň (3. tým ZČ) s BlueSky Butterflies Bratislava (4. tým ZČ). V sérii o zlato rovněž na dvě vítězství pak New Cavaliers Praha (1. tým ZČ) a Jaguars Praha (2. tým ZČ).

Program Play-off České Powerchair Hockey ligy zahájilo první utkání série o bronz, kde se střetli SK Indians Plzeň s BlueSky Butterflies Bratislava. Po rychlém prvním gólu slovenského týmu se Indiánům podařilo vyrovnat až těsně před koncem poločasu. Ve druhé polovině zápasu se domácímu týmu podařilo utkání zvrátit v přesvědčivou výhru 4:1. Následovalo první finálové utkání mezi pražskými týmy New Cavaliers a Jaguars. Vítězové základní části New Cavaliers sice vstřelili první gól, ale po velké přetahované se z prvního vítězství 6:5 v sérii o zlato radoval tým Jaguars Praha. Třetí místo vybojoval plzeňský tým Indians, který druhý zápas nad slovenskými BlueSky Butterflies vyhrál 2:0. Jeden z nejatraktivnějších zápasů České Powerchair Hockey ligy rozhodl i o Mistru ČR v Powerchair Hockey pro sezónu 2021/2022. Díky druhé výhře 9:6 se jím stali Jaguars Praha, kteří tímto prodloužili svou vítěznou šňůru na čtvrtý titul v řadě a šestý celkem. „Letošní play off pro mě bylo speciální hned z několika důvodů. Obhajoba hatriku po dvou anulovaných ročnících, v sezóně kdy se tým musel popasovat s několika změnami, a k tomu můj osobní pocit, zda není čas po 20 letech přeci jen skončit. To vše pro mě bylo jednoduše náročné. Každopádně tým byl na play off výborně připraven, a to jsme přijeli ukázat. Povedlo se a putovní pohár je opět Jaguárů!“ vyjádřila se k úspěchu kapitánka a vedoucí týmu Jaguars Praha, Iva Zemková.

Diváci viděli velmi kvalitní hru. Celý turnaj byl společnostmi Camstreamer a Netrex živě streamován na youtube, kde je možné zhlédnout záznam všech utkání. Sportovním komentátorem přenosu byl Richard Pucholt: „Velmi mile mě překvapila úroveň, kvalita a rychlost předvedené hry. Což je pro komentátora vždy lepší, než když se hra táhne jako karamel. Obě medailová klání nabídla drama, a to mám rád, protože si mohu do přenosu pořádně zakřičet.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo společně se sportovci Českého paraflorbalu v prostorách Papírna Plzeň. Ocenění předával Filip Šuman, bývalý prezident Českého florbalu a místopředseda Českého olympijského výboru.

Konečné umístění týmů:

1. EWSC Jaguars Praha
2. New Cavaliers Praha
3. SK Indians Plzeň
4. BlueSky Butterflies Bratislava

Individuální ocenění:

Nejlepší střelec (nejvíce vstřelených branek)

1. Stanislav Cimpa, Jaguars Praha, 58 vstřelených branek
2. Jiří Táborský ml., New Cavaliers Praha, 44 body
3. Michaela Brabcová, New Cavaliers Praha, 41 body

Vítěz kanadského bodování (součet vstřelených branek a asistencí)

1. Stanislav Cimpa, Jaguars Praha, 78 bodů (58 gólů + 20 asistencí)
2. Jiří Táborský ml., New Cavaliers Praha, 61 bodů
3. Michaela Brabcová, New Cavaliers Praha, 53 bodů

Nejlepší hráč s T-stick hokejkou (do bodů se promítá statistická část jako jsou vstřelené branky, asistence, odehraný čas, ale i třeba obdržená karta/trest jako mínusová hodnota, plus část anketní, kdy po každém kole v základní části odevzdávají hlasy trenéři a kapitáni ze všech ligových týmů.

1. Barbora Sedláčková, SK Indians Plzeň, 32,88 bodů
2. Iva Zemková, Jaguars Praha, 32,5 bodů
3. Jiří Táborský st., New Cavaliers Praha, 27,56 bodů

Nejlepší brankář (procentuální úspěšnost)

1. Kristýna Budská, Jaguars Praha, 79 %
2. Jana Stárková, Jaguars Praha, 77 %
3. Daniel Úporský, SK Indians Plzeň, 66 %

Spolupráce České federace Powerchair Hockey a Českého paraflorbalu na organizaci společného Play-off byla přínosem především pro propagaci sportu. Lze tak soudit i na základě divácké návštěvnosti. Počet diváků byl ve srovnání s předchozími turnaji nadstandardní. Při finálovém utkání týmů New Cavaliers a Jaguars Praha byla zaplněna polovina haly. Společná propagace turnaje zaznamenala širší zásah cílové skupiny, která zahrnuje zejména potenciální hráče, ale také pomocníky, potažmo trenéry a rozhodčí. „Společné pořádání Play-off umožnilo divákům seznámit se s oběma sporty zároveň. Akci považujeme za začátek možné hlubší spolupráce. Společné Play-off bylo zpestření a vítaná změna pro hráče i diváky.“ komentoval spolupráci předseda České federace Powerchair Hockey, Lukáš Kroupa.

Děkujeme za spolupráci a podporu společnostem: Český paraflorbal ,Český Parasport Český paralympijský výbor, Nadace ČEZ, Plzeňský kraj, Konto bariéry, Weldplast, s.r.o., Patok, a.s. a společnostem Camstreamer a Netrex.